At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

can someone pls help me

Can Someone Pls Help Me class=

Sagot :

Answer:

B

Step-by-step explanation:

This ones pretty simple, all you need to do is write the two varible equations for how many fruits they bought and how much it cost.

In the first one there are 3 apples and 4 oranges, x represents the price of the apples and y represents price of the number of oranges, so the equation would be written like this:

3x+4y=

Then after the equal sign you put how much the total price was in total, which is 4.25 in the first one so

3x+4y=4.25

On the second equation there are 5 apples and 2 oranges, again x will be the price of the apples, and y will be the price of the oranges. The total price of both apples and oranges is 4.75 for this one, so the equation would be written like this:

5x+2y=4.75

Both equations together would be

3x+4y+4.25

5x+2y=4.75

This is the anwser