Answered

Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that
weighs 3 pounds. How much should you charge for the bunch of bananas?


Sagot :

voytek
Cost per pound: 50 ¢.
Weight: 3 pounds

Total cost: 3x50 = 150 
¢
You should charge $1.50 because 1lb = 50cents. 3lb = $1.50.