Answered

At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A health food store makes trail mix using dried fruit and nuts. The cost of the dried fruit is $2.50 per pound, and the cost of the nuts is $2.00 per pound. The total cost to make the trail mix is $225. If the total cost can be represented by the equation 2.5x+2y=225, what does the term 2.5x represent?

A Health Food Store Makes Trail Mix Using Dried Fruit And Nuts The Cost Of The Dried Fruit Is 250 Per Pound And The Cost Of The Nuts Is 200 Per Pound The Total class=