Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
The minimum target heart rate for a person 20 years old is 120 beats per minute
How to predict the minimum target heart rate?
The equation of the function is given as:
y = -0.6x + 132
Where x represents the age, and y represents the minimum target heart rate
From the question, we have:
x = 20
Substitute x = 20 in y = -0.6x + 132
This gives
y = -0.6 *20 + 132
Evaluate
y = 120
Hence, the minimum target heart rate for a person 20 years old is 120 beats per minute
Read more about functions at:
https://brainly.com/question/4025726
#SPJ1
Answer:
Answer is 120 !!
Step-by-step explanation:
~Hope this helps! :)

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.