Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

If you have 3 moles of gas at a pressure of 2.5 atmospheres and a volume of 8 liters, what is the temperature? Pay attention to the unit of pressure used.

A.) 81.27 K
B.) 0.81 K
C.) 57.86 K
D.) 25 K


Sagot :

Oseni

The temperature of the gas would be 81.2 K

Ideal gas equation

The ideal gas equation is given by:

PV = nRT, where P, V, n, R, and T equals pressure, volume, number of moles, constant, and temperature respectively.

In this case, V = 8L, n = 3 moles, R = 8.317, and P = 2.5 atm or 253.3125 kpa

T = PV/nR = 253.3125 x 8/3 x 8.317 = 2026.5/24.951 = 81.2 K

More on ideal gas can be found here: https://brainly.com/question/8711877

#SPJ1