Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Write an equation to represent the cost ordering balloons from Balloons-R-Fun.

You and your friends are considering having balloons delivered to your favorite teacher on the last day of school. Ballons-R-Fun charges $1.25 per balloon and $6 delivery fee. Singing Balloons charges $1.45 per balloon and $2 for delivery fee. Use a system of equations to calculate what the cost will be if you ordered the same number of balloons from either service.


Sagot :

Ballons-R-Fun:

cost=(n x 1.25) + 6

Singing Balloons:

cost=(n x 1.45) + 2

* n = number of balloons

If this equation is used:

eg. 5 balloons were order.
Ballons-R-Fun:

cost=(n x 1.25) + 6
cost=(5x1.25) + 6

cost=12.25


Singing balloons:

cost=(n x 1.45) + 2
cost=(5x1.45) + 2

cost=9.25

therefore = singing balloons are cheaper.