At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Latoya bought 8 pounds of potatoes at a local wholesaler for $18. Her friend Herman bought 6 pounds of potatoes at the supermarket for $15. Herman thinks he got the better deal because $15 is less than $18.

Sagot :

Answer:

Herman is wrong.  Latoya got the better deal.

Step-by-step explanation:

Latoya bought 8 pounds of potatoes for $18.

    ► 18 / 8 = $2.25 per pound

Herman bought 6 pounds of potatoes for $15.

    ► 15 / 6 = $2.50 per pound

Cheaper per pound is better!