Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $2.34. If Mav spent $1.95 on oranges, how many did she buy?

Sagot :

Answer:

5 oranges

Step-by-step explanation:

to solve this problem we need to make a cross-multiplication equation

2.34 is to 6 as 1.95 is to ?

? is the number of oranges that are needed to be found that were bought

2.34/6 = 1.95/?

Now we cross multiply 6 and 1.95 = 11.7

11.7/2.34 = 5

Give brainliest, please!
hope this helps :)

Answer: She bought 5 oranges

Step-by-step explanation:

We need to find out how much one orange costs first, so we do:

$2.34 ÷ 6or = $0.39

Thirty-nine cents is how much one orange cost.

Now you multiply the initial value of 1 orange by 5, so:

$0.39 x 5 = $1.95, $1.95 =5 oranges

You can also do $1.95 divided by $0.39 which is 5.

(you can multiply till you find the number or divide the given number by the other divided number)

Therefore, that means Mav bought 5 oranges.