At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Using the normal distribution, it is found that there is a 0.0582 = 5.82% probability that their mean repair time is less than 8.9 hours.
Normal Probability Distribution
The z-score of a measure X of a normally distributed variable with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex] is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
- The z-score measures how many standard deviations the measure is above or below the mean.
- Looking at the z-score table, the p-value associated with this z-score is found, which is the percentile of X.
- By the Central Limit Theorem, the sampling distribution of sample means of size n has standard deviation [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].
In this problem, the parameters are given as follows:
[tex]\mu = 8.4, \sigma = 1.8, n = 32, s = \frac{1.8}{\sqrt{32}} = 0.3182[/tex]
The probability that their mean repair time is less than 8.9 hours is the p-value of Z when X = 8.9, hence:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
By the Central Limit Theorem
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{8.9 - 8.4}{0.3182}[/tex]
Z = 1.57
Z = 1.57 has a p-value of 0.9418.
1 - 0.9418 = 0.0582.
0.0582 = 5.82% probability that their mean repair time is less than 8.9 hours.
More can be learned about the normal distribution at https://brainly.com/question/27643290
#SPJ1
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.