Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

If you roll a dice four times, what is the chance that you roll two 3s?

Sagot :

Answer:

  11.57%

Step-by-step explanation:

The probability of rolling two 3s is the product of the probability of rolling two 3s and two not-3s, and the number of ways that combination of rolls can appear.

__

combinations of rolls

Of the four die rolls, we want two of them to be 3s. The 3s can appear anywhere in the sequence. For example, we could have 33xx, or xx33, or any of a number of other combinations (where x is a "not 3"). The total number of ways two 3s can appear an a sequence of 4 rolls is ...

  C(4, 2) = 4!/(2!(4 -2)!) = 4·3/(2·1) = 6

__

probability of two 3s and two not-3s

The probability of rolling a 3 on a fair 6-sided die with one face labeled 3 is presumed to be 1/6. Then the probability of rolling something else is ...

  1 -1/6 = 5/6

So, two 3s and two not-3s in a given sequence have a probability of ...

  (1/6)(1/6)(5/6)(5/6) = 25/1296

__

two 3s in 4 rolls

The probability that four rolls of the die will show exactly two 3s is the product of the probability it can happen and the number of ways it can happen:

  (25/1296) × 6 = 25/216 ≈ 11.57%

_____

The attachment shows the probability function of a calculator gives the same result.

View image sqdancefan