Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

At a cake stall , muffins cost $2 each & cookies cost $1 each. The cake stall earned $146. If 2 more cookies than muffins were sold, how many muffins were sold?

Sagot :

Answer:

48 muffins were sold

Step-by-step explanation:

Represent the number of muffins by m and the number of cookies by c.

Then the revenue from the sales of muffins was ($2/muffin)m and that from the sales of cookies ($1/cookie)c.  Remembering that c = m + 2, we obtain the following equation:

($2/muffin)m +  ($1/cookie)(m + 2) = $146, so that:

2m + 1m + 2 = 146, or 3m + 2 = 146, or 3m = 144.

Dividing both sides of this result by 3, we get m = 48

Thus, 48 muffins were sold.