Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A boy on rollerskates is travelling along at 8 m/s. He has a mass of 60 kg and is carrying his
school bag of mass 10 kg. He throws the bag directly forward at 20 m/s relative to the
ground. Calculate the boy's speed after throwing the bag forward?


Sagot :

Answer:

6m/s

Explanation:

the original momentum = mass x velocity = 8x (60+10) = 560

momentum after = mass x velocity of the school bag + mass x velocity of the boy = 10x20 + 60x A

200+60A = 560

A=6