Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
The correct procedure is:
Dissolving 45 g of NaOH in enough water to make up to 750 mL of solution
What is molarity?
This is defined as the mole of solute per unit litre of solution. Mathematically, it can be expressed as:
Molarity = mole / Volume
How to determine the mole of NaOH
- Volume = 750 mL = 750 / 1000 = 0.75 L
- Molarity = 1.5 M
- Mole of NaOH =?
Mole = Molarity x Volume
Mole of NaOH = 1.5 × 0.75
Mole of NaOH = 1.125 mole
How to determine the mass of NaOH
- Mole of NaOH = 1.125 mole
- Molar mass of NaOH = 40 g/mol
- Mass of NaOH =?
Mass = mole × molar mass
Mass of NaOH = 1.125 × 40
Mass of NaOH = 45 g
Thus, to obtain 750 mL of 1.5 M NaOH solution, 45 g of NaOH will be dissolved in enough water to make up to 750 mL of solution
Learn more about molarity:
https://brainly.com/question/15370276
#SPJ1
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.