Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Dan invests £8200 into his bank account.
He receives 2% per year compound interest.
How much will Dan have after 7 years?
Give your answer to the nearest penny where appropriate.


Sagot :

Answer:  £ 3675.79

Step-by-step explanation:

A = P(1 + r)^t

A = final amount = x

P = initial principal balance = 3200

r = interest rate = 0.02

t = number of years elapsed = 7

x = 3200(1.02)^7

x = 3200 * 1.14868567

x = 3675.79414

x = 3675.79

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.