Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A 6-ounce bag of raisins costs $2.46.An 8-ounce bag of raisins costs $3.20.Which is the better deal?

Sagot :

luana
[tex]We\ need\ to\ find\ cost\ of\ 1-ounce:\\\\2.46:6=0.41\\\\3.2:6=0.53\\\\Better\ deal\ is\ 6-ounce\ pack[/tex]
so we need to compare them at the sam ounches


find the least common multiple (the smallest number that they will both multiply into)

first find the factors and group them all together, delete any repeats


6=2*3
8=2*2*2

least common multiple=2*2*2*3=24

so 6 bags=2.46
multiply by 4 to get 24
24 bags=9.84






so 8 bags=3.20
multply by 3
24 bags=9.60


9.84>9.60 so

the 8 ounce bag is less expensive