Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
A. The final temperature of the system is 0°C.
B. The amount of ice (if any) remaining is 0.0331 g
C. The initial temperature of the water that would be enough to just barely melt all of the ice is 20.57 °C.
What is specific heat?
The specific heat is the amount of heat required to change the temperature by 1°C. It is denoted by C.
Heat lost or gained is represented as
Q = m C ΔT
Given, Mass of ice, mice = 9x10⁻² kg, Mass of water, mw =0.35 kg, T = 13 °C
A. If ice is in excess, final water temperature will be 0°C.
B. Specific heat of water Cp = 1000 cal/kg°C
Latent heat of ice L = 80 kcal/kg
In that case, heat lost by water =Heat gain by ice
Q = mCp x dT = mL
0.35 x 1000 x 13 = m x 80 x 1000
m = 0.0569 kg of ice.
The gram of ice remaining = 0.09 - 0.0569
= 0.0331 gram of ice.
Thus, the amount of ice remaining is 0.0331 g
C. Heat required to melt 90 gram of ice, Q mL
Q = 90 x 80 = 7200 cal.
If the initial temperature of water needed = T,
mCp x dT = mL
350 x T = 7200
T = 20.57 °C
Thus, the initial temperature of the water that would be enough to just barely melt all of the ice is 20.57 °C.
Learn more about specific heat.
https://brainly.com/question/11297584
#SPJ1
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.