Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each


Sagot :

d. $1.00 each is the answer
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each