Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
The number of units sold in 2021 = 13,300 units.
The number of units that would have to be sold in 2022 to reach the stockholder's desired profit level = 15,200 units.
Assuming that Cullumber company sells the same number of units in 2022 as it did in 2021, the selling price in order to reach the stockholder's desired profit level = $160.
The net income of a company is its profit function, derived by the formula:
Profit = Sales - Cost.
Sales are the product of the number of units sold and per unit selling price.
Cost is the sum of fixed costs and the product of the number of units produced to the variable cost per unit.
Assuming the number of units sold in 2021 to be x,
we can say sales = $152x, and
cost = ${574800 + 96x}.
Therefore, profit = sales - cost,
or, 170000 = 152x - {574800 + 96x},
or, 170000 = 56x - 574800
or, 56x = 574800 + 170000 = 744800,
or, x = 744800/56 = 13300.
Therefore, the number of units sold in 2021 was 13,300.
In 2022, the desired profit = $170,000 + $106,400 = $276,400.
Assuming the number of units sold in 2022 to be n, at the same unit data and fixed cost, we can say that:
Sales = $152n, and
Cost = ${574800 + 96n}.
Therefore, profit sales - cost,
or, 276400 = 152n - {574800 + 96n},
or, 276400 = 56n - 574800,
or, 56n = 574800 + 276400 = 851200,
or, n = 851200/56 = 15200.
Therefore, the number of units sold in 2022 should be 15,200 to reach the desired profit of the stakeholders.
When the number of units sold in 2022 is the same as in 2021, that is, the number of units = 13,300, we assume the per unit selling price to be $P.
Now we can say that,
Sales = $13300P.
Costs = ${574800 + 96*13300} = ${574800 + 1276800} = $1851600.
Therefore, profit = sales - cost,
or, 276400 = 13300P - 1851600,
or, 13300P = 1851600 + 276400 = 2128000,
or, P = 2128000/13300 = 160.
Therefore, the new selling price per unit to reach stockholders' desired profit, assuming the number of units sold in 2022 to be the same as in 2021 is $160.
Refer to the attachment for the required questions.
Learn more about selling price, cost price, and profits at
https://brainly.com/question/19104371
#SPJ4

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.