Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A car is moving with constant velocity of 30m/s what is it's acceleration in 10s ​

Sagot :

Answer:

0 m/s²

Explanation:

Acceleration is defined as the rate of change of velocity:

[tex]acceleration = \frac{change \space\ in \space\ velocity}{time taken}[/tex] .

As the velocity is constant, change in velocity = 0.

∴ acceleration = 0/ 10

                        = 0 m/s²