Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
From the information given, the cost of sales is $65,000. See the explanation below.
What is the definition of cost of sales?
Add your initial inventory to the purchases made over the time period, remove that amount from your ending inventory, and that is your cost of sales.
Cost of Sales = (Bi + P) - Ei
Where Bi is Beginning Inventory
P is Purchases; and
Ei is Ending Inventory.
So the derivation of the solution above is?
Beginning Inventory = 8,000
(add) Purchase = 70,000
Bi + P = 78,000
Ending Inventory = 13,000
Cost of sales = 78,000 - 13,000
= $65,000
Learn more about cost of sales at;
https://brainly.com/question/24561653
#SPJ1
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.