Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
The volume of the copper wire is 226.080 cm³ and the mass of the wire is 2,012.112 g/cm³.
Given that, the length of copper wire=200 m=200000 mm and the diameter of the copper wire=1.2 mm.
We need to find the volume of the copper wire.
What is the formula to find the volume of the cylinder?
The formula to find the volume of a cylinder is πr²h.
Now, the volume of the copper wire=πr²h=[tex]\frac{22}{7} \times (0.6)^{2} \times 200000=2,26,080[/tex] mm³=226.080 cm³
If the density of copper is 8.9 g/cm³, find the mass of the wire.
We know that [tex]Density=\frac{Mass}{Volume} }[/tex].
⇒8.9 g/cm³=[tex]\frac{Mass}{226.080}[/tex]
⇒Mass=2,012.112 g/cm³
Therefore, the volume of the copper wire is 226.080 cm³ and the mass of the wire is 2,012.112 g/cm³.
To learn more about the volume of the cylinder visit:
https://brainly.com/question/16134180.
#SPJ1
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.