Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
The best buy is (d) a 9 oz box of rice $1.25
How to determine the best buy?
The best buy is the product that has the least unit rate.
The unit rate is calculated as:
Unit = Price/Weight
So, we have:
Box 1:
Unit rate = $0.90/6 oz = $0.150 per oz
Box 2:
Unit rate = $1.93/12 oz = $0.161 per oz
Box 3:
Unit rate = $2.42/16 oz = $0.151 per oz
Box 4:
Unit rate = $1.25/9 oz = $0.139 per oz
The least unit price is $0.139 per oz for box 4
Hence, the best buy is (d) a 9 oz box of rice $1.25
Read more about unit rates at:https://brainly.com/question/7567839
#SPJ1
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.