Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Consider the following for the costs of a pair of jeans: Direct material costs: $2 per yard and 3 yards are needed Direct labor costs: $20 per hour and 0.5 hours are needed Overhead costs: $5 per hour and 1 hour is needed What is the total cost to make a pair of jeans

Sagot :

The total cost to make a pair of jeans is $21.

The entire cost to produce a pair of jeans is determined as follows:

Total cost for pair of jeans = Direct material cost + Direct labor cost + Overhead cost

= $ 6 + $ 10 + $ 5

= $ 21

Thus, a pair of jeans costs $21 to create in total.

Direct material cost is calculated as follows:

Direct material costs: $2 per yard and 3 yards are needed for a pair

Direct material cost = 3 yards * $ 2 per yard = $ 6

Direct material labor is calculated as follows:

Direct labor costs: $20 per hour and 0.5 hours are needed for a pair

Direct labor cost = 0.5 hours * $ 20 = $ 10

Overhead cost is calculated as follows:

Overhead costs: $5 per hour and 1 hour is needed for a pair

Overhead costs = 1 hour * $ 5 = $ 5

To know more about total cost click here:

https://brainly.com/question/5168855

#SPJ4