Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Grayson buys milk and oranges at the store.
• He pays a total of $40.68.
.
• He pays a total of $2.52 for the milk.
• He buys 8 bags of oranges that each cost the same amount.
How much does each bag of oranges cost?


Sagot :

Answer: 4.77

Step-by-step explanation:

40.68-2.52=38.16/8=4.77

This is what I do :

40.68 - 2.52 = 38.16

38.16 ÷ 8 = 4.77

Each bag of oranges costs $4.77