At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Assume that wally world uses a perpetual weighted average inventory system. During the period, it had two sales. Calculate the average cost per unit on hand as of june 30 when it made its second sale.

Sagot :

Based on the number of sales that Wally World had, the average cost per unit on hand on June 30 is $15.38.

What is the average cost per unit on hand?

After the first sale, the balance was:

= (10 x 12) + (10 x 15) - (6 x 13.50)

= $189

Then 10 more units were purchased which took the average units to:

= (189 + (10 x 18) ) / 24 units remaining after first sale

= 369 / 24

= $15.38 per unit

The rest of this question is:

6/1- BI 10 at 12

6/5: purchase 10 at 15

6/8 sale 6 units

6/28 purchase 10 at 18

Jne 30 sale 8 units

Find out more on the weighted average inventory system at https://brainly.com/question/16901422.

#SPJ1