Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
19.7 litre volume of carbon dioxide gas at 22.0o C and 102 kPa can be collected over water.
What is vapour pressure?
Vapour pressure is a measure of the tendency of a material to change into the gaseous or vapour state, and it increases with temperature.
Moles of Butane = mass in grams / molar mass = 11.6 / 58.12 = 0.2
Volume of [tex]O_2[/tex] (V) = 40 liter
Temperature (T) = 22°C = 22 + 273 = 295 K
Pressure (P) = 102 kPa = 102 / 101.325 = 1.007 atm
Moles of [tex]O_2[/tex] (n) can be calculated by ideal gas equation.
PV = nRT
n = 1.007 40 ÷ 0.0821 295 = 1.663
Balanced chemical reaction;
2[tex]C_4H_10[/tex] + 13[tex]O_2[/tex] ---> 8[tex]CO_2[/tex] + 10[tex]H_2O[/tex]
From reaction;
13 moles [tex]O_2[/tex] require 2 moles [tex]C_4H_10[/tex]
So, 1.663 moles [tex]O_2[/tex] will require = 2 x 1.663 ÷13 = 0.256 moles of [tex]C_4H_10[/tex]
Thus [tex]C_4H_10[/tex] is a limiting reagent. So it will drive the yield of [tex]CO_2[/tex].
Moles of [tex]CO_2[/tex] produced = (8/2) 0.2 = 0.8 moles
Pressure of [tex]CO_2[/tex] (P) = 102 - 2.24 = 99.76 kPa = 99.76 ÷ 101.325 = 0.985 atm
Applying the ideal gas equation for [tex]CO_2[/tex],
PV = nRT
0.985 V = 0.8 0.0821 x 295
V = 19.7 liter
The volume of [tex]CO_2[/tex] produced = 19.7 liter.
Learn more about the vapour pressure here:
https://brainly.com/question/25699778
#SPJ1
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.