Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Kevin bought snacks for his team's practice. He bought a bag of popcorn for $1.60
and a 8-pack of juice bottles. The total cost before tax was $16.80. How much was
each bottle of juice?



URGENTTTT


Sagot :

Answer:

$1.90

Step-by-step explanation:

16.80 - 1.60 = 15.20, since we are finding the price of each bottle of juice.

1) Set up and equation equated to 15.20.

8x = 15.20

x = 15.20/8

x = 1.90

Therefore, each bottle of juice costs $1.90.

$16.80-$1.60=$15.20
$15.20/8=$1.90
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.