Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Step-by-step explanation:
if I understand your comment correctly, then you need the mean value of the lifetime of these light bulbs.
1. get the midpoint of each interval.
2. multiply each frequency with its midpoint.
3. sum all frequencies.
4. sum all multiplication results if 2. (of frequencies and midpoints).
5. divide 4. by 3.
lifetime midpoints :
(25 + 50)/2 = 75/2 = 37.5
(50 + 100)/2 = 150/2 = 75
(100 + 150)/2 = 250/2 = 125
(150 + 200)/2 = 350/2 = 175
(200 + 250)/2 = 450/2 = 225
(250 + 300)/2 = 550/2 = 275
(300 + 350)/2 = 650/2 = 325
multiply frequencies with their midpoints :
37.5 × 47 = 1762.5
75 × 86 = 6450
125 × 45 = 5625
175 × 36 = 6300
225 × 0 = 0
275 × 37 = 10175
325 × 50 = 16250
sum all frequencies
47+86+45+36+0+37+50 = 301
sum all multiplication results of 2.
1762.5+6450+5625+6300+0+10175+16250 = 46,562.5
divide 4. by 3.
the mean value is
46,562.5 / 301 = 154.692691... hours ≈
≈ 154.69 hours
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.