Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer is as follows, using A and B for the two package sizes
A) 12.3-ounce package costs $2.99 .
B) 33.9-ounce package costs $8.74 .
Find the unit price for each size.
A) 2.99 / 12.3 = .34 per ounce
B) 8.74 / 33.9 = .26 per ounce
The 33.9 ounce size is the better buy based on the unit price of .26 per ounce
A) 12.3-ounce package costs $2.99 .
B) 33.9-ounce package costs $8.74 .
Find the unit price for each size.
A) 2.99 / 12.3 = .34 per ounce
B) 8.74 / 33.9 = .26 per ounce
The 33.9 ounce size is the better buy based on the unit price of .26 per ounce
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.