Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
The cost of the pecan cheesecake and one apple cheesecake are $11 and $17.
According to the statement
we have given that the Sumalee sold 6 pecan cheesecakes and 12 apple
cheesecakes for a total of $270. Julio sold 12 pecan cheesecakes and 9 apple cheesecakes for a
total of $285.
And we have to find that the cost each of one pecan cheesecake and one apple cheesecake.
So, for this purpose,
Let x be the cost of each pecan cheesecake.
and y be the cost of each one apple cheesecake.
Then The equation become
6x + 12y = 270 -(1)
12x + 9y = 285 -(2)
From elimination method
multiply (1) by 12 and (2) by 6 then
72x + 144y = 3240
72x + 54y = 1710
Now eliminate x from them then the equation become
90y = 1530
here y = 17
then the x become
6x + 12y = 270
6x + 12(17) = 270
6x = 270-204
6x = 66
and x become 11.
So, The cost of the pecan cheesecake and one apple cheesecake are $11 and $17.
Learn more about Elimination method here
https://brainly.com/question/13885106
#SPJ1
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.