Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Leila bought 3 gallons of milk in one-gallon containers. She paid $9.75. QUESTION: What is the unit rate?

Sagot :

Hello and Good morning/afternoon:

Let's take this problem step-by-step:

What does the problem want:

 ⇒ unit rate ⇒ price per gallon

What does the problem give us:

  ⇒ price of all three milk

  ⇒ number of gallons of milk bought

Therefore

   [tex]\hookrightarrow \text {unit rate} = \text{total amount of money spent} / \text {total amount of milk bought}\\\\\hookrightarrow\text{unit rate} = 9.75 / 3 = 3.25 _. \text {dollar per gallon}[/tex]

Answer: 3.25 dollars per gallon

Hope that helps!

#LearnwithBrainly