Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Hello and Good morning/afternoon:
Let's take this problem step-by-step:
What does the problem want:
⇒ unit rate ⇒ price per gallon
What does the problem give us:
⇒ price of all three milk
⇒ number of gallons of milk bought
Therefore
[tex]\hookrightarrow \text {unit rate} = \text{total amount of money spent} / \text {total amount of milk bought}\\\\\hookrightarrow\text{unit rate} = 9.75 / 3 = 3.25 _. \text {dollar per gallon}[/tex]
Answer: 3.25 dollars per gallon
Hope that helps!
#LearnwithBrainly
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.