At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Haki makes and sells backpack danglies. the total cost in dollars for shaki tomakeqdanglies is given byc(q) = 84 5q. 05q2. find the quantity thatminimizes shaki’saverage costfor making danglies

Sagot :

Manufactures and sells rucksack charms. her  total dollar cost to make q (thousands) of pendants is given by C(q) =q _ 24q2+ 600q. Find the quantity (in thousands) that minimizes the average cost of her to make a pendant.

Sum fixed and variable costs to get the cost function. 3) A firm's profit is equal to the income received by the firm minus the expenses it has incurred. Subtract cost from revenue to get the profit function.

The average cost function is A(x)=C(x)x A ( x ) = C ( x ) x so x>0. Dividing the total cost by the number of units produced gives the average cost per unit. can be

Average Cost (AC), also known as Total Average Cost (ATC), is the average cost per unit of production. To do this, divide the total cost (TC) by the quantity the firm produces (Q).

Learn more about average cost at

https://brainly.com/question/25799822

#SPJ4