Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A company manufactures and sells a product for $113 per unit. the company's fixed costs are $61,760, and its variable costs are $83 per unit. the company's break-even point in units is:____.

Sagot :

A company manufactures and sells a product for $113 per unit. the company's fixed costs are $61,760, and its variable costs are $83 per unit. the company's break-even point in units is 232629.

Variable costs are costs incurred when the number of goods or services produced by business changes. Variable cost is the sum of the marginal costs of all units produced. It can also be considered a normal expense. Fixed and variable costs form the two components of the total cost.

Variable costs are costs that change with changes in quantity. Examples of variable costs include raw materials, parts labor, production materials, handling charges, shipping charges, packaging materials, and credit card fees. In some fiscal documents, the variable cost of production is called the "cost of goods sold."

Learn more about variable costs here: https://brainly.com/question/8225307

#SPJ4

View image anshumanaryan799
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.