At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Then the new pressure of the sample of nitrogen is 1.28 atm
So, option D is correct one.
Calculation,
Formula used : [tex]P_{1} V_{1} /T_{1} =P_{2} V_{2}/T_{2}[/tex] (i)
Where , P is pressure and V is the volume
Given data,
[tex]P_{1}[/tex] = 3. 65 atm
[tex]V_{1}[/tex] = 21. 2 L
[tex]P_{2}[/tex] =
[tex]V_{2}[/tex] = 62. 6 L
[tex]T_{1}[/tex] = 22°C = 22+273 = 295 K
[tex]T_{2}[/tex] = 34°C = 34 +273 = 307 K
Putting the value of all data given in equation (i) we get,
3. 65 atm × 21. 2 L/295 K = [tex]P_{2}[/tex] × 62. 6 L / 307 K
[tex]P_{2}[/tex] = 3. 65 atm × 21. 2 L × 307 K/295 K × 62. 6 L = 1.28 atm
Then the new pressure the sample of nitrogen is 1.28 atm
Learn more about pressure of nitrogen
https://brainly.com/question/16690104
#SPJ4
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.