Answered

At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A grocery store sells a bag of 3 oranges for $1.23. If Latanya spent $3.28 on oranges, how many did she buy?

Sagot :

Answer: 8 Oranges

Step-by-step explanation:

Given information

3 Oranges = $1.23

Total cost = $3.28

Determine the unit price of an orange

Unit price = Cost ÷ Number of Oranges

Unit price = 1.23 ÷ 3

Unit price = $0.41 / orange

Determine the number of oranges bought

Number of orange × Unit price = Total cost

N × (0.41) = (3.28)

Divide 0.41 on both sides

N = 3.28 ÷ 0.41

[tex]\Large\boxed{Number~of~oranges=8}[/tex]

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions