Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

If it costs susan $25 to rent a truck for 1 hour and $100 to rent a truck for 4 hours, how much will it cost for her to rent a truck for her entire 8-hour work day?

Sagot :

Answer: Total Cost = $200

Step-by-step explanation:

Given information

—————————-

Unit Price = $25 / 1 hr

$100 / 4 hr

Total Time = 8 hours


Derived formula from the given information

——————————————————————-

Total Cost = Unit Price × Total Time


Substitute values into the given formula

—————————————————————

Total Cost = (25) × (8)

Simplify by multiplication

—————————————-

Total Cost = $200


Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Answer:$200

Step-by-step explanation : It says for 4 hours it is $100. 8÷4 is 2. So you do $100x2=$200.You also could of done 25×8=200

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.