Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
(50 POINTS PLEASE HELP!!!)
!!!THE QUESTION THAT I NEED TO BE ANSWERED IS THE PICTURE ATTACHED!!! BELOW IS JUST THE REQUIREMENTS AND EXAMPLE!!!
He has hired you as their new production manager. Your job is to look at four different figures and determine which would best suit the needs of the company for packaging the candy. You will choose one of the four options shown below. The candy is animal gummies. The package must hold between 80 and 100 cubic inches (roughly 5-7 cups of space). The cost of the plastic for the packaging is $0.004 per square inch. When finding cost you would multiply the Total Surface Area by $0.004.
For example:
Total Surface Area = 86 sq. in
Cost per sq in = $0.004
86 * .004 = .344 when rounded to nearest penny = $0.34
Your project should include the volume, total surface area, and materials cost for each figure given below, including the formulas you used and each step of your work. Be sure to find all measures for each figure, even if the figure does not meet the restraints that the company has given. Make sure to use the formulas given in your lessons, round your volume and area to the nearest hundredth, and round your cost to the nearest penny.
![50 POINTS PLEASE HELP THE QUESTION THAT I NEED TO BE ANSWERED IS THE PICTURE ATTACHED BELOW IS JUST THE REQUIREMENTS AND EXAMPLE He Has Hired You As Their New P class=](https://us-static.z-dn.net/files/db5/8ebb3d4dfd042562c08b7ecd5a8ee7ef.jpg)