Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

chef John bought 3 dozen eggs for $16.20 what is the unit price a $10.80 per 2 dozen eggs b $5.40 per 12 eggs c $0.45 per eggs d $0.22 per eggs e none of these f I don't know this yet​

Sagot :

Answer:

0.45 per egg

Step-by-step explanation:

since it's 3 dozen that mean it's gonna be 36 eggs divided by 16.20 so it's 0.45 per egg