Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

chef John bought 3 dozen eggs for $16.20 what is the unit price a $10.80 per 2 dozen eggs b $5.40 per 12 eggs c $0.45 per eggs d $0.22 per eggs e none of these f I don't know this yet​

Sagot :

Answer: C ) $0.45 per egg


3 dozen eggs = 36 eggs

Price / Units = Unit Price
$16.20 / 36 = $0.45 per egg

The unit price is the price per unit, in this case the unit is each egg.