Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

2. Three blocks, A,B and C of mass 2kg. 3kg. 5kg respectively kept side by side with one another are accelerated at 2m/s2 across a smooth horizontal surface by a force F evaluated the magnitude of F and what force the blocks exert on each other.​

Sagot :

Answer:

Total mass of combination = 2+3+5 = 10kg.

Acceleration produced = 2m/s^2

hence force =( total mass × acceleration)= (2×10)= 20 N.

Net force on 3kg block = acceleration × mass = (2 × 2 )= 4 N

applied force on 2 kg block = 20N

Force between 2 kg and 3 kg block = (20-4) = 16N. ans

Net force on 3 kg block = 3 × 2 =6N.

Applied force on 3 kg block due to 2 kg block = 16N.

hence, force between 3 kg and 5 kg block = (16-6) = 10N .

answers:-

(a) 20 N

(b) 16N

(c) 10 N

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.