Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
The equation that represents the total cost, c, of the purchases made by Jake is: c = 3(0.89) + 2(2.98) + 4.99.
How to Write the Equation of Total Cost?
To write the equation that represents the total cost of a given scenario like the one given, you can use variables to represent each component that makes up the total cost in the given situation.
Thus, let:
a = apple = 3a
s = can of soup = 2s
b = box of cereal = b
c = total cost
We know that unit price of each items are:
Apple = $0.89
Can of soup = $2.98
Box of cereal = $4.99
Equation would be:
c = 3a + 2s + b
Plug in the values
c = 3(0.89) + 2(2.98) + 4.99
Therefore, the equation that represents the total cost, c, of the purchases made by Jake is: c = 3(0.89) + 2(2.98) + 4.99.
Learn more about equations on:
https://brainly.com/question/13818690
#SPJ1
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.