Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
the unit price is $3 per pound, the correct option is the second one.
How to get the unit price of the oranges?
The unit price for the oranges is just the price for one pound of oranges.
Here we know that the price of 4 lb of oranges is $12, with that we want to get the cost of a single lb of oranges, so we can write:
4lb = $12
If we divide both sides by 4, then we get:
4lb/4 = $12/4
1lb = $3
This means that the price of 1 pound of oranges is $3, then the unit price is $3 per pound, the correct option is the second one.
If you want to learn more about unit prices:
https://brainly.com/question/19493296
#SPJ1
Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.