Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Write the phrase as a unit rate. $37.13 for
5.5 pounds


Write The Phrase As A Unit Rate 3713 For 55 Pounds class=

Sagot :

The unit rate of the given quantities are 6.75 dollars/pounds .

What is unit rate?

There is independent quantity, and a quantity which depends on it (dependent quantity).

When independent quantity moves by a unit measurement (single unit increment), the increment in dependent quantity is called rate of increment of dependent quantity per unit increment in independent quantity.

We need to Write the phrase as a unit rate. $37.13 for 5.5 pounds

Weight in 5.5 pounds = 37.13 dollars

Weight in 1 pounds  = 37.13/5.5* 1

Weight in 1 pounds = 6.75 dollars

Therefore, the unit rate of the given quantities are 6.75 dollars/pounds .

Learn more about unit rate here;

https://brainly.com/question/1784484

#SPJ1