Answered

At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Mrs. Jones decided to buy some pencils for her class. She bought 6 packages of pencils, and each package contained 38 pencils. There are 19 students in her class and she divided up the pencils so that each student had the same amount of pencils. If there were no pencils left over, how many pencils did each student get?

25
2
114
12



Sagot :

12, each package was enough for a student to have 2, times 6 packages would equal 12
The answer: 12 pencils.

The process: 6 packages of pencils x 38 pencils each = 228 pencils total

228 / 19 students = 12 pencils per student!