Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?

Sagot :

The price per yard of the ribbon is $6.69

Conversion of foot to yard

First, we will need to convert  9 foot to yards as shown;

9 foot = 3 yards

This shows that a 3 yard piece of ribbon costs $20.07, the price per yard is expressed as;

Price per yard = 20.07/Total yard

Price per yard = 20.07/3

Price per yard = 6.69

Hence the price per yard of the ribbon is $6.69

Learn more on unit rate here; https://brainly.com/question/19493296

#SPJ1