Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Rick is going to buy donuts for his family. Each donut costs $1.25. If the number of donuts Rick buys is represented using the letter r, which expression represents the total cost?


Rick Is Going To Buy Donuts For His Family Each Donut Costs 125 If The Number Of Donuts Rick Buys Is Represented Using The Letter R Which Expression Represents class=

Sagot :

The algebraic expression that represents the total cost would be: A. 1.25r.

How to Write an Algebraic Expression?

Given that the number of donuts Rick buys for his family is represented by letter "r", and we also know that:

cost of each donut = $1.25.

Using an algebraic expression, we can create a mathematical expression that shows the total cost for Rick to by a given number of donuts for his family.

Thus:

1 donut = 1.25

r donuts would cost: 1.25 × r = 1.25r.

Therefore, the algebraic expression that represents the total cost would be: A. 1.25r.

Learn more about algebraic expression on:

https://brainly.com/question/2164351

#SPJ1