Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

swansea manufacturing currently produces​ 3,000 tires per month. the following per unit data for​ 3,000 tires apply for sales to regular​ customers: direct materials ​$38 direct manufacturing labor 14 variable manufacturing overhead 19 fixed manufacturing overhead 20 total manufacturing costs ​$91 the plant has capacity for​ 5,000 tires and is considering expanding production to​ 4,000 tires. what is the total cost of producing​ 4,000 tires?

Sagot :

The total cost of producing​ 4,000 tires is $344,000

Given,

Swansea manufacturing produces = $3,000 tires per month.

Per unit data = $3,000

Direct materials = $38

Direct manufacturing labor = 14 variable

Variable manufacturing overhead = 19 fixed

Fixed manufacturing overhead = 20 total

Total manufacturing costs = $91

Expanding production = $4,000 tires.

Total cost = ?

The total cost is calculated below,

[(Direct materials + Direct manufacturing + Total manufacturing costs) × units] + (Fixed manufacturing overhead × Per unit data)

= [($38+ $14 + $19) × $4,000 units] + ($20 × $3,000 units)

= ($71 × $4,000 units) + $60,000 units

= $344,000

Hence, the total cost of producing​ 4,000 tires is $344,000

To learn more about total cost here:

https://brainly.com/question/15171617

#SPJ4

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.