At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
0.0105 mol of non-electrolyte solute, with 297.14 g/mol molar mass, is dissolved in water to make a 0.0488 M solution.
Given:
- mass of solute (m) = 3.12 g
- volume of solution (V) = 215 mL
- Temperature (T) = 27 deg C or 300 K
- Gas-constant (R) = 0.08206 L-atm/mol-K
Osmotic pressure is expressed mathematically as π=M*R*T. The concentration of the solution "M" should be expressed in molarity, mol/L. Through the use of the formula, let us solve for the concentration of the solution. The osmotic pressure must be converted to atm.
Conversion factor: 1 atm has 760 torr.
913 torr * (1 atm/760 torr) = 1.20131 atm
Ď€ = 1.20131 atm = M*(0.08206 L-atm/mol-K)*(300 K)
M = 0.0488 M
From the molar concentration of the solution, we can solve for the number of moles of the solute.
M = mol solute / volume solution
mol solute = M * volume solution
mol solute = 0.0488 M * (215 mL) * (1 L/1000 mL)
mol solute = 0.0105 mol
Then, we can solve for the molar mass of the solute.
molar mass solute = mass solute / mol solute
molar mass solute = 3.12 g / 0.0105 mol
molar mass solute = 297.14 g/mol
To learn more about osmotic pressure, please refer to https://brainly.com/question/8195553.
#SPJ4
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.