Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
You can buy shampoo in a ​6-ounce bottle for ​$3.49 or in a ​15-ounce bottle for ​$9.59.
Round to the Nearest cent as needed.

I got $1.72 (rounded) per ounce for the 6-ounce bottle and $1.56 per ounce for the 15-ounce bottle, and answered that the 15-ounce bottle was the better deal, but it still says my answer is incorrect


Sagot :

Answer:

6-ounce bottle for ​$3.49 because its

.58 per ounce

3.49 divided by 6 = .58

Step-by-step explanation:

9.59 divided by 14 is .69 per ounce

chegg

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.