Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Victor wants to learn to snowboard. He went to Snowy Ridge Mountain and rented a snowboard for $35, then took 5 hours of group snowboarding lessons. Victor paid $175 in all.
Which equation can you use to find how much Snowy Ridge charges, x, for each hour of group snowboarding lessons?


Sagot :

Answer: They charge $28 per lesson the Equation is 35 + 5x = $175

Step-by-step explanation: He rented the snowboard for $35 and then took 5 hours of snowboarding lessons. Then the whole thing cost $175.